Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov je spoločenstvo vlastníckych práv manželov k veciam, ktoré manželia nadobudli počas trvania manželstva.
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov je spoločenstvo vlastníckych práv manželov k veciam, ktoré manželia nadobudli počas trvania manželstva.
V súčasnosti podľa platnej legislatívy SR možno bezpodielové spoluvlastníctvo manželov vyporiadať troma spôsobmi:
1. Dohoda
Pri tomto druhu vyrovnania BSM zákon ukladá povinnosť vystaviť potvrdenie o vyrovnaní BSM. Toto potvrdenie si manželia vystavujú po vyžiadaní jedného z manželov. Pretože ide o ich právny nárok disponujú možnosťou domáhať sa ho prostredníctvom žaloby na nahradenie vôle. Pri hnuteľných veciach zákon neustanovuje predpísanú formu dohody. Pri nehnuteľných veciach zákon vyžaduje písomnú formu tejto dohody.
2. Súdne rozhodnutie
Tento spôsob vyrovnania BSM pripadá do úvahy ak nedôjde k vyrovnaniu BSM dohodou ani uplynutím doby tzv. fikcie . Pri tomto spôsobe vyrovnanie BSM začína len na návrh účastníkov, ale súd pri tom nie je viazaný týmito návrhmi ako má BSM vyporiadať – ide o tzv. zásadu udiciam duple. Platí zásada, že sa vyporiadava celý majetok patriaci do BSM a z tohto dôvodu je povinný súd skúmať čo patrí do BSM. Platí, že primárne sa vyporiadavajú pohľadávky a dlhy.
3. Uplynutie doby
Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyrovnaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve, a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.